Határtalanul 2019

Határtalanul- Kárpátalja, 2019.03.23-26.

Iskolánk 6-7-8. osztályos tanulói vettek részt a Határtalanul pályázat keretében egy élményekben gazdag, 4 napos kiránduláson.

Előkészítő foglalkozást tartottunk 2019.02.22-én diákjainknak.

Ukrajna-Kárpátalja földrajzi elhelyezkedésének, történelmének megismerése tanulói kiselőadások formájában történt. Az útvonalról, programokról, látnivalókról tanári ppt-s bemutatót láthattunk. Az érdeklődés felkeltése volt a célunk, hiszen egy olyan országba készültünk, ahol még nem jártak diákjaink és mi sem. Végül az utazással, pakolással kapcsolatos tudnivalókat beszéltük meg, melyet írásos formában is megkaptak. Balesetvédelmi oktatásban is részesültek, majd a tanulmányi kirándulás során elvárt viselkedésről, betartandó szabályokról ejtettünk szót. Kötetlen beszélgetéssel zárult előkészítő óránk.

1. nap

Az első nap délutánja Kárpátalján feledtette velünk a korán kelést, és bár az utazás, a határon való várakozás néha nehezünkre esett délután nagy örömünkre megpillanthattuk Munkács várát, melyről oly sokat tanultunk már. Bianka a kedves idegenvezetőnk bevezetett e csodálatos vár történelmi múltjában és feladatokkal színesítette megismerésünk folyamatát.

A szózat kíséretében elhelyezhettük koszorúnkat Zrínyi Ilona és fia II. Rákóczi Ferenc a magyar történelem híres alakjainak szobra előtt, mellyel kifejeztünk tiszteletünket.

Ezután meglátogattuk Munkács belvárosát, ahol egy-egy épületnél, szobornál elidőzve meghallgattuk történetét és megtudtuk érdekességeit.

A vezetőnktől kapott feladatokat teljesítése után célba vettük Beregszász városát ahol a szálláson meleg vacsora várt ránk.

2. nap

Reggel megismerkedtünk új vezetőnkkel, Varjú Zoltán tanár úrral.

Utunk Szolyvára vezetett, az emlékparkba. A fekete márványból készült táblákra több mint 12 ezer nevet véstek fel. Megrendítő volt hallgatni a gyűjtőtábor történetét Ritától és Marcitól, majd Zoli bácsi személyes vallomását, imáját, énekét. Koszorúzás után elénekeltük a Himnuszt, majd a diákok csoportokban megnézték az emlékparkot és elkészítették a feladatul kapott 1-1 perces videót.

Polenára érkezve gyönyörű természeti környezetben kóstolhattuk a különböző hőmérsékletű és ízű ásványvizeket. Megtudhattuk melyik milyen betegségre való, ráadásul nemcsak inni, hanem fürödni is lehet benne.

Meredek szerpentinen vezetett fel az utunk a Volóc feletti Kanora hegyre, ahol festői környezetben, a Borzsa havasokkal szemben fogyasztottuk el hideg ebédünket. Zoli bácsi fantasztikus előadást tartott, így bővítve történelmi, földrajzi ismereteinket a honfoglalásról, a Kárpátok keletkezéséről, az itt élt és élő emberek mindennapjairól, gazdálkodásukról; a becsületszóról, hazaszeretetről.

A Beregszentmiklósi várkastély mai ura, Bartos József festőművész mesélte el nekünk a várkastély történetét, amely egykor jelentős erődítménye volt a Huszt–Szentmiklós–Ungvár védelmi vonalnak.  A Perényi-család, majd a Rákóczi-család évszázadokon át meghatározó szerepet játszott történetében. A leromlott állapotú várkastély megmentésére, restaurálására fogott össze barátaival Bartos József és felesége. Fantasztikus munkát végeznek és példát mutatnak számunkra.

Következő megállóhelyünk a Krasnogorsky férfi kolostor volt. Az ortodox templom megtekintése közben sok mindent megtudtunk erről a vallásról, szokásaikról, az ikonok szerepéről, a mérlegkeresztről.

Kirándulásunk 2. napját Kati néni játékos feladataival fejeztük be. Felidéztük mindazt, amit eddig láttunk, hallottunk Kárpátaljáról.

3.nap

Tanulmányi kirándulásunk harmadik napján busszal indultunk útnak. Az előző nap ismereteinek felidézése, átismétlése után ismerkedtünk Beregszász, valamint az utunkat szegélyező települések látványosságaival, történelmével, híres szülöttjeikkel. Így hallottunk többek között Kovács Vilmos író, költő munkásságáról, aki Gát szülötte, és Vári Fábián László  József Attila-díjas kárpátaljai magyar költőről. Mindenkit megragadott a rongyos gárda története, felkeltette érdeklődésünket az ukrán Petőfi- Tarasz Sevcsenkó munkássága. Utunk során hallottunk a kárpátaljai folyókról, és még nagyon sok érdekes dologra hívták fel aktív figyelmünket.

Megérkeztünk uticélunkhoz, mely a nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon volt. Az otthon vezetője bemutatta az intézményüket, melyet megtekinthettünk és megismerkedhettünk a lakóival is. Megtudtuk, hogy ez a jótékonysági szervezet egy olyan önálló intézmény, amely sérült és nehéz körülmények között élő árva, félárva, rászoruló lánygyermeknek szolgál otthonként. Önfenntartóak, önálló gazdasággal rendelkeznek. Az alapvető zöldségféléket, tejterméket, húst megtermelik maguknak. A gazdaságban van tehenészet, sertések, fóliaházak, több hektáros mezőgazdasági földterületük megfelelő gépekkel, melyhez a településről külső munkásaik is vannak. A munkákban a lányok is aktívan részt vesznek, megtanulnak gazdálkodni. 12 nevelő felügyeli a gyermekek életét, saját lelkésznőjük van. Szabadidejüket hasznos programok színesítik. Rendelkezésükre áll pl. sportszoba, számítógépterem, mozi szoba is.

A gyermekotthon lakóinak kis műsorral kedveskedtünk és átadtuk nekik ajándékainkat. Meghatódva fogadtuk dalukat, mellyel megleptek minket, és helyben kitűnő ebéddel zártuk ezt a programot.

Ezt követően folytatva utunkat a muzsalyi romtemplom maradványait tekintettük meg, melyet 1657-ben a lengyelek romboltak le.

Tiszaújlakon többek között hallhattunk Esze Tamás sóházáról, valamint a Rákóczi féle szabadságharc eseményeit az első győztes csata emlékére felállított turulmadaras emlékműnél elevenítettük föl. Végül a himnusz eléneklésével tisztelegtünk…..

Csetfalván megtekintettük a református templomot, csúcsos, négy fiatornyos fatornyával.

Megcsodáltuk a templombelső terét, szép, népies, festett kazettás mennyezetét, mely párját ritkítja a környéken. A hajómennyezet kazettái sakktábla szerűen váltakoznak, sötétebb és világosabb kék mezőkből állnak, virágos ornamentális díszítéssel vannak ékesítve.

Este a szállásunkon Barna György Hazaszeretet a Kárpátok alján címmel tartott egy nagyon érdekes, tartalmas, megható honismereti előadást. Irodalomról, nyelvészetről, történelemről, jelképekről, érzésekről, érzelmekről, élményekről beszélgettünk és közben megoldottuk a kiadott feladatokat is.

4. nap

Utolsó napunk Beregszász városának feltérképezéséből állt. A belváros híres épületeinek, szobrainak, helyszíneinek a felkutatása volt beütemezve, melyen lelkesen vettünk részt. A belvárosi sétán érintettük az iskolákat, templomokat, városházát, tereket és szobrokat és a Petőfi Sándor szobra előtt a Himnuszt elénekelve kihelyeztük koszorúnkat ezzel is kifejezve tiszteletünket.

Ezután felmásztunk Beregszász fölé magasodó kereszthez, a Kerek hegyre, ahol a magyar és ukrán zászló együtt lobog a békesség jegyében.

A belvárosba visszaérkezve megebédeltünk, majd Zoli bácsi értékelése után a csapatok büszkén és jóízűen fogyasztották el jutalmukat.

Mi sem felejtettük el megköszönni az ő munkáját, hiszen részletes, változatos, mindenre kiterjedő tudást kaptunk Kárpátaljáról, történelméről, földrajzáról, építészetéről, művészetekről, emberekről. Olykor humoros, máskor megható pillanatokat élhettünk át vele. Köszönet érte.

A határ felé közeledve mindannyian izgultunk, vajon mennyi idő alatt jutunk kis hazánkba. Minden gond nélkül, időben érkeztünk otthonról haza.

2019.04.12.

Közös énekléssel kezdtük értékelő óránkat, majd a diákok ppt-s előadásokat tartottak az egyes napokról. Élményeikről, benyomásaikról, tapasztalataikról beszéltek közben. Utána csoportokban dolgoztuk fel a látottakat, hallottakat. Térképen kellett bejelölni a városokat, településeket merre jártunk, melyik helyszínhez melyik híres ember vagy épület tartozik. Fényképeket ragasztottak fel, találós kérdésekre válaszoltak és az út során megismert új szavakat, fogalmakat párosították jelentésükkel. Kiegészítették a következő megkezdett mondatokat:

  1. Az volt a legérdekesebb…
  2. Az volt a legszebb…
  3. Az volt a legjobb…

A kötetlen beszélgetés után értékeltük tanulmányi kirándulásunkat, mely mindenki szerint nagyon jól sikerült. Az elkészült munkákból falitablót készítettünk majd közösen megnéztük az utunkat bemutató kisfilmet.